veri tabanı

Rapor et
Soru

Bu soru rapor edilmelidir hissediyorum neden kısaca açıklayınız.

Rapor et
İptal
 1. Bir uçak şirketine yönelik veri tabanında bilgiler tutulacaktır. Aşağıdaki alanları 3. Normal forma göre düzenleyip tablolarını belirleyiniz(Not: gerekli gördüğünüz takdirde alan ekleyip silebilirsiniz).

Uçak no, Uçak adı, modeli, kapasitesi(kaç kişilik), toplam uçuş saati, seyahat tarihi, sefer no, kaptan no, ad, soyad, doğum tarihi, uçuş fiyatı, kalkış yeri, varış yeri alanlarından oluşan bir veri tabanında tabloları 3. normal formda gösteriniz.

 

 1. Birinci Sorudaki yapılan tabloların tiplerini ve kapladıkları yer miktarını belirleyerek 10.000 kayıt için birinci normal form halini ve 3. Normal form halini karşılaştırınız.

 

 1. a) TK 1919 sayılı uçak ile İstanbul dan samsuna uçan bir müşteri olduğunuzu varsayarak kendinizin kayıt girişini tüm tablolara giriş yapınız.
 1. b) Sizinle beraber aynı uçuş numarasıyla aynı uçakta uçan kişilerin tüm bilgilerini listeleyen SQL cümlesini yazınız.

 

 1. Tabloları birleştirerek tüm uçuşların nerden nereye olduğu hangi yolcuların olduğunu hem select ile hemde inner join ile bulduran SQL cümlelerini yazınız.
Devam Ediyor 0
Diğer 4 ay 1 Cevap 130 görüntüleme Intern 0

Yazar HakkındaIntern

Cevap ( 1 )

 1. sevdeaybuke

  Bu cevap rapor edilmelidir hissediyorum neden kısaca açıklayınız.

  Rapor et
  İptal

  Bunun için veritabanında normalizasyon kurtalları nasıldır araştırman gerek hatta internette 3nf ile ilgili aynı tabloya denk gelme ihtimalin bile olabilir.

Cevap bırak

Gözat

KOD PAYLAŞIRKEN DİKKAT!!!!

HTML kod paylaşmak için

<pre class="html">HTML KOD</pre>
XML kod paylaşmak için
<pre class="xml">XML KOD</pre>
Diğer dillerde(php,java,android,javasvript,c# vs..) kod paylaşmak için
<pre>KOD</pre>
tagları arasında paylaşmayı unutmayın.